Sufit napinany Kraków, Warszawa, Katowice
telefonZADZWOŃZADZWOŃ

Sufit Podwieszany a Napinany. Który wybrać?


Zarówno sufit napinany, jak i sufit z karton-gipsu to dwa rodzaje sufitów podwieszanych. Sufit podwieszany to dowolna konstrukcja podwieszona do znajdującego się pod nim stropu betonowego. Sufity podwieszane tradycyjnie mają jakiś rodzaj metalowej ramy, która jest zakryta głównym materiałem. Widzimy dokładnie ten główny materiał: płytę gipsowo-kartonową lub folię PVC.
Spójrzmy na wszystkie punkty: jak wygląda, jak czyścić, jak zrobić, jaki koszt, który lepiej, ktory bardziej trwały?

Co to jest sufit NAPINANY?

Sufity podwieszane foliowe składają się z profilu aluminiowego, który mocuje się wzdłuż obrysu pomieszczenia oraz płótna. Profil w 90% przypadków mocowany jest do ścian na całym obwodzie pomieszczenia. Dzięki temu można regulować wysokość sufitu napinanego (minimalnie 4 cm). Może nie być możliwe przymocowanie profilu do ścian, wówczas stosuje się specjalny profil, który mocuje się do sufitu. Po instalacji nie będzie to widoczne.
porównania sufitu napinanego a podwieszanego

porównania sufitu napinanego a podwieszanego

czy można odróżnić sufit napinany od zwykłego

czy można odróżnić sufit napinany od zwykłego


Materiałem wstęgowym jest najczęściej folia termokurczliwa PVC. Sufit napinany: nie przepuszcza i nie wchłania wilgoci, nie żółknie i nie pęka. Mocowanie harpuna pozwala w razie potrzeby odpiąć część sufitu, a następnie zamontować go ponownie. Jeśli chodzi o przyjazność dla środowiska sufitów napinanych, nasza folia ma sanitarno-higieniczny wniosek, że takie sufity mogą być stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych i pokojach dziecięcych. Certyfikat bezpieczeństwa pożarowego wskazuje na grupę palności A1 - czyli trudno zapalić materiał, nie pali się przy braku źródła ognia.

Folia na suficie może mieć fakturę matową lub lustrzaną. Sufity napinane matowe - są bardzo podobne do malowanej powierzchni i wyglądają bardziej równomiernie i perfekcyjnie. W razie potrzeby z sufitu napinanego można łatwo usunąć zabrudzenia wilgotną szmatką. Błyszczące sufity lakierowane mogą mieć różne kolory. Im ciemniejszy kolor sufitu, tym wyraźniejszy efekt lustra.

Co to jest sufit GIPSOWY?

Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych to konstrukcja wykonana z profili metalowych, które mocowane są w formie rusztu do stropu betonowego i płyt gipsowo-kartonowych. Odległość między profilami wynosi 40 cm, co oznacza, że ​​muszą być zamontowane kilkakrotnie większe niż profile do sufitów napinanych. Dla porównania przy montażu sufitu w pomieszczeniu 4x4 m przy suficie napinanym należy przymocować 16 metrów profilu, a w przypadku płyt gipsowo-kartonowych 80 metrów profilu !!! To znaczy 5 razy więcej czasu na zamocowanie profilu, 5 razy większa waga (w przybliżeniu), 5 razy większe koszty pracy.
jaki wady i zalety sufitu podwieszanego

jaki wady i zalety sufitu podwieszanego

sufit podwieszany w salonie

sufit podwieszany w salonie


Materiałem sufitowym są płyty gipsowe, które można kupić na każdym rynku budowlanym. Będą musiały zostać dostarczone, rozładowane i przywiezione do obiektu. Jak sama nazwa wskazuje, materiał składa się z mieszanki tektury i gipsu. Dość przyjazny dla środowiska w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi. Z niedociągnięć - szybko pęka po malowaniu, co kilka lat trzeba malować. Trudne do usunięcia brudu z takim sufitem podwieszanym.

CENA sufitu podwieszanego a napinanego w 2023 roku

Ważną kwestią przy wyborze sufitu jest jego koszt - podwieszany sufit cena za m2 z materiałem. Jeśli można kupić sufit taniej, zaoszczędzić na suficie lub zamówić go ze zniżką, to naturalnie wpływa to na wybór. Czasami inne cechy schodzą na dalszy plan, gdy cena sufitu napinanego jest znacznie tańsza niż sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych. Poważnie podeszliśmy do problemu i stworzyliśmy szczegółowe obliczenia obu wariantów sufitów podwieszanych. Aby być jak najdokładniejszym, zostanie obliczony prosty sufit w pokoju 4x4 mkw. Bez żadnych dodatkowych komplikacji projektowych. Będzie to biały matowy sufit napinany i pomalowana płyta gipsowo-kartonowa. W obu przypadkach brane są pod uwagę wszystkie koszty materiałów, profili, prac instalacyjnych, dostawy, rozładunku i czyszczenia.
cena sufitu podwieszanego 2023

cena sufitu podwieszanego 2023

Aby obliczyć koszt sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych, wzięliśmy ceny materiałów i profili z cennika hipermarketu budowlanego. Ceny prac instalacyjnych i malarskich zostały pobrane od prawdziwej ekipy budowlanej, czyli bez dodatkowych opłat.

Cena za sufit podwieszany w 2023 roku to 330 zł za metr kwadratowy.

Cena za sufit napinany w 2023 roku to 135 zł za metr kwadratowy.

Okazało się, że sufit napinany jest dwa razy tańszy niż sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych! To prawdziwa zaleta i ważny plus przy wyborze sufitu podwieszanego. Inne wymiary sufitu napinanego możesz obliczyć za pomocą naszego kalkulatora internetowego.
DŁUGOŚĆ: m
SZEROKOŚĆ: m
Folia:


Liczba rogów: szt.

Liczba punktów świetelnych: szt.

Przy zmianie proporcji pomieszczenia cena za metr kwadratowy może się nieznacznie różnić. Bo jeśli obwód pomieszczenia wzrasta w stosunku do powierzchni, to liczba profili i prac instalacyjnych na 1 mkw. Zmienia się. Podobna zależność występuje w przypadku sufitów gipsowo-kartonowych, ponieważ koszty wysyłki materiałów, wiaderek z farbą i paczek śrub są sprzedawane w określonej wysokości.

Montaż sufitów podwieszanych - technologia.

Jakie są cechy montażu sufitów podwieszanych. Co montuje się szybciej i wygodniej: sufit napinany czy sufit z płyt gipsowo-kartonowych? Jak zainstalować sufit napinany? Technologia montażu sufitów gipsowo-kartonowych. W przypadku montażu wszystkich sufitów podwieszanych istnieją punkty wspólne:
 • wszystkie przewody i komunikację należy ułożyć wzdłuż betonowego sufitu
 • należy zdecydować o ilości oświetlenia i jego lokalizacji
 • przewody do lamp należy doprowadzić w określonym miejscu
 • musisz zdecydować, czy będziesz miał karnisze w suficie i które stworzyć dla nich wnęki
Na tym kończy się ogólne kroki. Sam proces montażu sufitów napinanych i sufitów podwieszanych jest bardzo różny. Dlatego opiszę każdy proces osobno.

Sufity napinane montaż:

 1. Sufit napinany najczęściej montowany na sam koniec wykończenia, kiedy płytki zostały już ułożone wszędzie: zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Do czasu montażu sufitu napinanego ściany w pomieszczeniach należy pomalować lub przykleić tapetą. Jeśli chodzi o drewniane wykładziny podłogowe, sufit napinany nie jest do nich w żaden sposób przywiązany. Dlatego możesz położyć laminat zarówno przed sufitem napinanym, jak i po.
  W niektórych przypadkach, jeśli chcemy, aby szafki sięgały do ​​sufitu i aby nie było milimetra szczeliny na górze, to najpierw wykonujemy szafki. Oczywiście, jeśli chcemy zamówić szafki, to cała wykładzina podłogowa jest układana wcześniej. W takich przypadkach sufit napinany jest montowany na samym końcu.
 2. aby zamówić sufit napinany, wystarczy zadzwonić tylko raz i zadzwonić do naszego mistrza. Nie trzeba szukać osobnego instalatora, osobnego malarza, czy osobno organizować dostawę materiałów (jak w przypadku sufitu gipsowego). przy podpisywaniu umowy wyznaczany jest Ci konkretny dzień montażu i od tego dnia możesz zaplanować dalsze prace remontowe. Zamawiając sufit, należy wpłacić zaliczkę w wysokości 50% kosztu. Ponieważ sufit jest wyraźnie przycięty do twojego rozmiaru i w takim przypadku nie można go już używać w innym miejscu.
 3. proces instalacji często trwa tylko jeden dzień. We wcześniej umówiony dzień rano przyjdzie do Ciebie ekipa ze wszystkim, czego potrzebujesz do montażu sufitu. nawiń profil aluminiowy po obwodzie pomieszczenia (dobrany prawidłowo)
 4. instalować hipoteki pod lampami. Po zamontowaniu płótna bardzo trudno będzie dodać więcej punktów świetlnych (tylko zdejmując płótno i ponownie je zakładając).
 5. wszystkie oprawy muszą być zakupione z wyprzedzeniem i znajdować się w dniu montażu sufitu w Twojemu mieszkaniu. Bo platformy za folią są robione w wyraźnym rozmiarze - na Twoją lampę, aby wszystko było jak najpiękniejsze i jak najwyższej jakości.
 6. następnie sufit napinany jest ogrzewany pistoletem gazowym. Płótno wykonane jest z termokurczliwego PCV, więc początkowo sufit napinany jest cięty o 7% mniej niż rzeczywisty rozmiar pomieszczenia. Po zamontowaniu sufit napinany chłodzi się i rozciąga idealnie równomiernie i nigdy nie zwisa.
 7. po zainstalowaniu sufitu napinanego rozpoczyna się proces instalowania w nim lamp lub przyklejania taśm LED na obwodzie w celu oświetlenia.
 8. wtedy radujesz się swoim nowym sufitem. Musisz zapłacić pozostałą kwotę umowy. Otrzymasz gwarancję na sufit napinany 12 lat. I można napisać recenzję w Googlemaps o współpracy z nami

montaż sufitu napinanego

montaż sufitu napinanego

montaż sufitu z karton-gipsu

montaż sufitu z karton-gipsu


Sufity gipsowe montaż:

Aby uzyskać podwieszany sufit z płyt gipsowo-kartonowych, musisz poświęcić trochę więcej czasu i wysiłku. Często montaż płyt kartonowo-gipsowych jest wykonywany przez niektóre osoby, a inni specjaliści zajmują się malowaniem sufitu.
 1. Dzwonisz do instalatorów płyt kartonowo-gipsowych, spotykasz się z nimi i poznajesz koszt konkretnych prac montażnych. Umów się z wykonawcami na kilka dni, aby zainstalować sufit. Może to zająć 3-5 dni.
 2. Idziesz do sklepu z narzędziami po materiały lub zamawiasz je przez Internet: płyty gipsowo-kartonowe, profile, wieszaki, śruby i tak dalej.
 3. Po pewnym czasie materiały na sufit są dostarczane do Ciebie i ktoś je rozładowuje, wnosi do mieszkania.
 4. Przyjeżdżają monterzy płyt gipsowo-kartonowych. Będą pracować przez kilka dni, więc albo powinieneś zostawić klucze do mieszkania, albo codziennie przychodzić otwierać i zamykać mieszkanie.
 5. Poszukujesz malarzy do dalszego malowania sufitu. Ponownie umów się na spotkanie, poznaj koszt pracy, uzgodnij terminy pracy.
 6. Kupię siatki, szpachlówki, farby. Po pewnym czasie wszystko to trafia do bloku. Ktoś musi go rozładować i wnieść do mieszkania.
 7. Wtedy malarz zaczyna do ciebie przychodzić. Mogą pracować przez około dwa tygodnie. Po każdym procesie technologicznym należy zrobić sobie przerwę, aby materiał wysechł. Biorąc pod uwagę dwukrotny podkład, szpachlówkę i malowanie, proces jest bardzo opóźniony. Generalnie sufit podwieszany w całym mieszkaniu zajmie około 1,5 miesiąca.
 8. Sufit gotowy, lampy zawieszone. Być może malarz niczego do Ciebie nie podłączy i będziesz musiał ponownie wezwać elektryka, aby zainstalować oświetlenie.
 9. Jesteś zadowolony z nowego sufitu. Masz gwarancję, ale nie na długo. Ponieważ malowane sufity pękają bardzo szybko i trzeba się na to wcześniej przygotować.

Obniżenie lub minimalna wysokość sufitu podwieszanego

To bardzo istotne pytanie: na ile centymetrów spada sufit podwieszany, jaka jest odległość sufitu napinanego od sufitu betonowego, ile utraci wysokość pomieszczenia przy suficie z płyt gipsowo-kartonowych?

Zarówno sufit napinany, jak i sufit z płyt gipsowo-kartonowych mają minimalny spadek - około 4 cm, ale… jest wiele niuansów, ograniczeń i doprecyzowań. Obniżenie sufitu podwieszanego zależy od wysokości komunikacji za sufitem. W nowoczesnych mieszkaniach wszystkie przewody, kanały wentylacyjne, kanały do ​​klimatyzatorów, skrzynki przyłączeniowe układane są na betonowym suficie. Wszystkie te punkty techniczne są następnie przykrywane sufitami podwieszanymi.

Ponadto wysokość obniżenia sufitu zależy od wysokości wbudowanego sprzętu oświetleniowego: reflektorów lub systemów magnetycznych.
sufit napinany w korytarzu

sufit napinany w korytarzu

sufit napinany wzory w sypialnie

sufit napinany wzory w sypialnie


Również na wysokość obniżenia sufitu wpływa obecność ukrytych karniszy. Im bardziej obszerna i gęsta zasłona, tym bardziej potrzebny jest do niej karnisz. Aby ukryć piękną zasłonę, musisz zrobić wyższą wnękę na karnisz i odpowiednio obniżyć sufit podwieszany.

Wykorzystanie sufitów napinanych

Gdzie można zastosować sufity gipsowe, a gdzie sufity napinane? W jakich przypadkach lepiej zastosować którą wersję sufitów podwieszanych? Obie opcje sufitów podwieszanych doskonale nadają się do: salonu, sypialni, przedpokoju i pokoju dziecięcego. Ale w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności lepiej wybrać sufit napinany - nie wchłania wody i nie pęka. Dlatego sufity napinane idealnie nadają się do łazienki, kuchni czy basenu. Ale sufity gipsowe szybko niszczą się od pary w łazience lub kuchni.

Z kolei jeśli masz nieogrzewane pomieszczenie: balkon, garaż czy domek – nie zmieszczą się tam sufity napinane – boją się niskich temperatur. W temperaturach poniżej +5 stopni lepiej stosować sufity z płyt gipsowo-kartonowych.

Pod dachem i na poddaszu, jeśli jest to pokój dzienny i jest ogrzewany, sufity napinane są idealne. Sufit napinany na poddaszu jest znacznie szybszy i łatwiejszy w montażu niż sufit gipsowy. A sufit z PCV wytrzyma wielokrotnie dłużej - bez pęknięć.

Wytrzymałość: porównanie dwóch sufitów.

Zgodnie z tą cechą sufit napinany nie ma sobie równych! W porównaniu do malowanego sufitu z płyt gipsowo-kartonowych, sufit napinany będzie trwał jak nowy w 5 razy dłużej.
 • sufit napinany nie jest niszczony przez wilgoć
 • sufity napinane od czasu do czasu nie pękają
 • sufit napinany nie ucierpi na skutek zalania przez sąsiadów, a nawet uratuje ściany, meble i podłogi laminowane w mieszkaniu
Kraków, telefon: +48 880 047 088, biuro@woodymaxx.pl