Sufit napinany Kraków, Warszawa, Katowice
telefonZADZWOŃZADZWOŃ

Co to jest sufit napinany? Jak wybrać sufit?


Sufity napinane stały się bardzo popularne w nowoczesnych wnętrzach. Dlatego ważne zrozumieć, jak prawidłowo wybrać sufit napinany. Teraz dowiedzą się Państwo: jakie są rodzaje sufitów napinanych; różnorodność materiałów, faktur i rodzajów mocowań; jak wybrać najodpowiedniejsze sufity napinane; jakie oświetlenie jest odpowiednie do sufitu napinanego; jak poznać cenę sufitu napinanego.
matowy sufit napinany

matowy sufit napinany

lustrzane sufity napinane

lustrzane sufity napinane


Na początek zastanówmy się, co to jest - sufit napinany? Z czego to się składa? Jak jest mocowany podczas instalacji? A na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sufity napinane - co to jest?

Sufity napinane - to rodzaj sufitów podwieszanych. Oznacza to, że jest to podwieszana konstrukcja, która jest przymocowana w pewnej odległości od bazowego sufitu betonowego. Sufit napinany zyskał popularność z kilku powodów.
► Po pierwsze, w nowych mieszkaniach z płytami betonowymi bardzo trudno jest wypoziomować sufit podstawy, więc łatwiej jest go czymś całkowicie pokryć.
► Po drugie, nasze życie z każdym dniem staje się coraz bardziej dynamiczne, dlatego nie chcemy spędzać dużo czasu na wykończenie mieszkania. A sufit napinany jest bardzo szybko montowany, w porównaniu z jego kolegą - sufitem z płyt gipsowo-kartonowych.
► Sufity napinane są bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu. Sufit wygląda jak nowy za 5 i 10 lat. Nie można tego powiedzieć o suficie z płyt gipsowo-kartonowych, który zaczyna pękać natychmiast po wykończeniu.

Każdy sufit napinany składa się z uchwytu i naciągniętego płótna. Ponieważ widzimy głównie płótno, zacznijmy od cech płótna. W pierwszej kolejności sufity napinane różnią się w zależności od materiału z jakiego są wykonane. Dlatego rozważymy różnicę między każdym materiałem i każdą teksturą. Do jakich pomieszczeń lepiej wybrać sufity foliowe i dla których odpowiednie są inne materiały.


Materiały dla sufitów napinanych:

Zacznijmy od tego, że sufity napinane wykonane są z folii PCV i tzw. tkaniny. Zarówno ta, jak i ta opcja - to materiał syntetyczny. Tyle, że ten ostatni ma fakturę ze splotami - podobną do tkaniny, dlatego takie sufity napinane są popularnie nazywane sufitami tkaninowymi. 99% wszystkich sufitów napinanych montowanych w Polsce to sufity PCV, więc zacznijmy od nich.
sufit napinany z folii PCV

sufit napinany z folii PCV

sufit z tkaniny poliestrowej

sufit z tkaniny poliestrowej


Na zdjęciu niemożliwe jest określenie materiału, z którego wykonany jest sufit napinany. Oba są białe, matowe i wyglądają idealnie równo.

Sufit napinany z folii PCV:

  • nie wchłania wilgoci, ponieważ ma bardzo gęstą konsystencję
  • nie zamoknie pod wpływem wody, dzięki czemu nie żółknie i nie pęka
  • nowoczesne mocowanie sufitu napinanego Fixo tworzy idealnie gładkie i prawie niewidoczne połączenie sufitu ze ścianą
  • spadki w stosunku do stropu betonowego o minimum 4 cm
  • w razie potrzeby sufit napinany z folii można łatwo zdemontować, a następnie zamontować ponownie
  • ratuje przed zalaniem przez sąsiadów z góry

Sufit napinany z tkaniny:

  • tekstura jest podobna z wyglądu do tkaniny
  • po zamontowaniu na całym obwodzie sufitu pozostaje cienka plastikowa krawędź o grubości 1 cm
  • wchłania wodę, więc mogą pojawiać się plamy wodne
  • nie nadaje się do użytku w mokrych pomieszczeniach
  • niemożliwe do odpięcia i zapięcia z powrotem
  • kosztuje 2 razy więcej niż sufity foliowe
folia translucent z ledami

folia translucent z ledami

tkaninny sufit napinany

tkaninny sufit napinany


Ze względu na swoją popularność sufity napinane z folii występują w różnych typach pod względem tekstury.

Powierzchnie, faktury sufitów napinanych:

Sufity napinane lustrzane

(lakowe) charakteryzują się efektem lustrzanego odbicia, dzięki pojawieniu się odbicia, wizualnie zwiększają wysokość pomieszczenia. Oferujemy ponad 200 kolorów folii na każdy gust.

Matowe sufity napinane

przypominają idealnie równy pomalowany sufit, czasem nawet zdarza się, że wizualnie ciężko jest się zorientować, że jest to sufit napinany. Wybór kolorów jest mniejszy niż w przypadku sufitów lustrzanych. Paleta barw sufitów z matowej folii ogranicza się do jasnych pastelowych odcieni. Na specjalne życzenie istnieje możliwość użycia dowolnego odcienia membrany lustrzanej i zamontowania go na lewą stronę. W ten sposób możesz uzyskać praktycznie matowy sufit napinany w dowolnym kolorze.

Półprzeźroczyste sufity napinane

zwykle wykorzystuje się w połączeniu z ukrytym podświetleniem, które jest umieszczone pod folią i tworzy oświetlenie rozproszone. Przy wyłączonym podświetleniu półprzeźroczysty sufit napinany prawie niczym nie różni się od białego matowego płótna.

Materiałowa powierzchnia

sufitu napinanego, jak sama nazwa wskazuje przypomina materiał z widocznym splotem nici, jest ona dostępna tylko w sufitach z poliestrowej tkaniny. Paleta barw sufitów z tkaniny poliestrowej ogranicza się do jasnych pastelowych odcieni.

folia translucent z ledami

folia translucent z ledami

matowy sufit napinany

matowy sufit napinany

półprzeźroczysty sufit napinany

półprzeźroczysty sufit napinany

sufit z tkaniny poliestrowej

sufit z tkaniny poliestrowej


Sufit napinany składa się z naciąganego materiału i odpowiednie profile na całym obwodzie. Systemy mocowań także różnią się od siebie, mają swoje zalety i wady, swoje wizualne efekty. Przyjrzyjmy się cechom mocowania, aby dokonać właściwego wyboru sufitu napinanego.

Cena sufitów napinanych:

DŁUGOŚĆ: m
SZEROKOŚĆ: m
Folia:


Liczba rogów: szt.

Liczba punktów świetelnych: szt.

W naszym kalkulatorze możesz dokładnie obliczyć cenę sufitu napinanego. Możesz wybrać matową lub błyszczącą teksturę - najbardziej popularną ze wszystkich. Wprowadź długość i szerokość pomieszczenia, liczbę rogów i liczbę urządzeń.

System montażu sufitów napinanych:

1. Bezuszczelkowy system mocowań FIXO jest unikalny ze względu na swój wygląd zewnętrzny – idealne przyleganie bez listew sufitu napinanego do ściany, sprawia wrażenie, jakby sufit napinany przyrósł do ściany. Brak jakichkolwiek wstawek plastikowych i szczelin.

sufit bez uszczelka a ściana

sufit bez uszczelka a ściana

bezuszczelkowy system mocowania

bezuszczelkowy system mocowania

mocowanie sufitu napinanego do mebli

mocowanie sufitu napinanego do mebli

sufit napinany bez listw

sufit napinany bez listw


Charakterystyka sufitów bez listew:

  1. używana jest folia PVC premium
  2. konstrukcja profilu nie pozwala na żadne wnęki i szczeliny, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania ozdobnej wkładki, plastikowej zaślepki czy gumowej uszczelki
  3. możliwy łatwy demontaż i ponowny montaż sufitu (w przypadku zalania lub innych sytuacji)
  4. obniżenie sufitu napinanego co najmniej 4 cm, a przy zastosowaniu karniszów wbudowanych pod zasłony lub szynoprzewody obniżenie o 7 cm
  5. sufit może być błyszczący lub matowy, z nadrukiem fotograficznym i gwiazdkami
  6. zastosowano profil aluminiowy FIXO i harpun przyklejony do płótna. Konstrukcja profilu jest taka, że ​​harpun nie jest widoczny po instalacji.
Montaż sufitu napinanego BEZ cokołu odbywa się ręcznie, a nie szpachelką. Płótno jest również ogrzewane, jak przy montażu standardowych sufitów. Po rozciągnięciu sufit jest naciągany i staje się idealnie płaski.

W przypadku technologii bezprzerwowej profil jest nawijany co 10 centymetrów, dzięki czemu dopasowanie do ściany jest idealnie równe i niezawodne. Ze względu na większą ilość śrub i większą pracochłonność cena sufitu może być nieco droższa od standardowych.

2. Sufit napinany z cokołem system mocowań typu Barrissol stosuje się w 90% przypadków. Jako zalety tego sytemu należy wymienić: atrakcyjną cenę, możliwość demontażu i powtórnego zamontowania. Wadą jest użycie plastikowej listwy po obwodzie sufitu napinanego. Nie wygląda naturalnie ani nowocześnie.

listwą po obwodzie sufitu napinanego

listwą po obwodzie sufitu napinanego

połączenie sufitu napinanego ze ścianą

połączenie sufitu napinanego ze ścianą

sufit napinany z listwą

sufit napinany z listwą

standardowy system mocowania

standardowy system mocowania


3. Latające mocowanie służy do tworzenia ukrytych podświetleń wzdłuż konturu sufitu. Najpierw na obwodzie tworzy się małą niszę do 2 cm, do której następnie przykleja się pasek LED. Podnoszące się sufity napinane są bardzo popularne w nowoczesnych wnętrzach.

folia translucent z ledami

folia translucent z ledami

tkanina na suficie mocowanie

tkanina na suficie mocowanie


4. Mocowanie Clipso specjalny profil z tworzywa sztucznego do mocowania sufitów napinanych z tkaniny. Po instalacji widoczna jest niewielka część uchwytu na obwodzie.

Jak dopasować sufit napinany do odpowiedniego pomieszczenia.

- Zwiększona wilgotność.


Jeśli posiadają Państwo pomieszczenie, gdzie panuje podwyższony poziom wilgotności, para lub odpryski tłuszczu (łazienka, kuchnia), to lepiej wybrać sufit napinany wykonany z folii PVC, ponieważ sufit tego typu na pewno nie będzie wchłaniać wilgoci i zapachów, a ponadto jeśli zaistnieje taka konieczność z latwością będą go Państwo mogli umyć.

- Nieogrzewane pomieszczenie.


Jeśli pomieszczenie nie jest ogrzewane, a klient ma życzenie zamontować tam sufit napinany, to możliwa jest instalacja jedynie sufitu napinanego z tkaniny, który montuje się bez nagrzewania i może być eksploatowany przy niskich temperaturach. Montaż trwa bardzo krótko i nie wymaga dużej ilości profesjonalnego sprzętu.

- Bardzo niskie sufity.


W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie lustrzany sufit napinany, który dzięki zastosowaniu efektu lustrzanego wizualnie zwiększy wysokość pokoju. W celu wzmocnienia tego efektu można zamontować podświetlenie wzdłuż obwodu pod membraną sufitu wykorzystując diody LED.

- Pokój dzienny

lub inne pomieszczenie, gdzie jest potrzebny efektowny sufit.
W takim przypadku mamy do dyspozycji nieograniczone warianty designerskich rozwiązań w projektowaniu sufitów napinanych: gwiazdy na suficie, nadrukowane zdjęcia, sufity świecące w różnych kolorach, sufity 3D, dwupoziomowe sufity napinane o zróżnicowanej fakturze, mieszane kolory sufitów napinanych i wiele innych.

Gdy wybór właściwego materiału do sufitu napinanego będziecie Państwo mieć już za sobą, można przystąpić do wyboru powierzchni. Sufit napinany z folii (membrany) może mieć kilka powierzchni: lustrzaną, matową, półprzeźroczystą, metalik, imitującą skórę itd. Sufit wykonany z tkaniny, może mieć fakturę przypominającą jedynie tkaninę.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając dobry sufit napinany. Oczywiście na renomę przedsiębiorstwa, możliwość zaprezentowania efektów dotychczasowych prac, posiadanie dokumentów umożliwiających prowadzenie działalności tego typu oraz czy dana firma posiada stałą siedzibę. Najlepiej wybrać firmę, która współpracuje z kilkoma dostawcami membran, tak aby było jak najwięcej możliwości wyboru sufitu napinanego w zadowalającej nas cenie. Na rynku działają organizacje, które oferują bezpłatne konsultacje designerskie, przedstawiciele tych instytucji mogą udać się na miejsce gdzie będą przeprowadzane prace i skonsultować się z ekipą, która będzie dla Państwa pracować przy montażu konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych potrzebnych do instalacji sufitu podwieszanego i w wielu innych sprawach. Biorąc pod uwagę niskie ceny montażu sufitu napinanego, mogłoby się wydawać, że są to drobiazgi, jednakże jak pokazuje praktyka ich obecność wpływa pozytywnie na jakość montażu.

Kraków, telefon: +48 880 047 088, biuro@woodymaxx.pl